Cryptolepis sanguinolenta – czym jest ten afrykański antybiotyk ziołowy?

Cryptolepis sanguinolenta to roślina występująca w środkowo-zachodniej części Afryki. Występuje w formie pnącza, a jej łodygi mogą osiągać nawet do ośmiu metrów długości. Co ważne roślina jest używana w miejscowym lecznictwie, jako środek uśmierzający ból, ograniczający stany zapalne, a także przeciwdziałający tropikalnym chorobom takim jak malaria czy czerwonka.

Ponadto jest ona stosowana jako środek przeciwbiegunkowy, antybakteryjny, ale także wykazuje właściwości zapobiegające rozwojowi nowotworów.

Stosowanie Cryptolepis sanguinolenta

W różnych krajach Cryptolepis sanguinolenta jest stosowana jako środek zapobiegający rozwojowi infekcji oraz przeciwdziałający chorobom tropikalnym. Istnieje wiele form spożywania esencji z rośliny. Oprócz specjalnie przygotowywanego naparu według odpowiedniej receptury, zalecane jest także regularne spożywanie nalewki, specjalnie przygotowanej na bazie wymieszanego alkoholu z surowcem pozyskanym z Cryptolepisu sanguinolenta. Oczywiście spożywanie alkoholu ma swoje ograniczenia zwłaszcza w przypadku kobiet karmiących piersią, ale także osób z przeciwwskazaniami do takiej diety czy też kierowców pojazdów mechanicznych. Roślina jest również dostępna w formie sproszkowanego korzenia, który można stosować na zewnątrz ciała (np. na zmiany skórne) lub spożywać wewnętrznie w celach profilaktycznych lub leczniczych.

Bezpieczeństwo w wykorzystywaniu tego ziołowego antybiotyku

Nie stwierdzono jak do tej pory negatywnych skutków stosowania Cryptolepisu sanguinolenta, jest uważana za bardzo bezpieczne źródło ziołowego antybiotyku. Pewne badania wykazały co prawda problemy u mysz będących w ciąży, jednak nie zostały one sprawdzone w dostateczny sposób, aby potwierdzić zagrożenie dla kobiet w ciąży.