Grzybica u cieląt – jak ją rozpoznać i leczyć?

Grzybica bydła to bardzo powszechny problem w gospodarstwach rolnych. Jest najczęściej występującą chorobą wśród zwierząt z tej rodziny. Powoduje ona duże straty, a nawet stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jakie są objawy tej choroby? Jakie środki ostrożności zachować, by nie dopuścić do rozwoju grzybicy?

Jakie są objawy grzybicy u cieląt?

Grzybica u cieląt to choroba skóry wywołana przez różne gatunki grzybów, najczęściej przez Microsporum i Trichophyton. Objawy tego schorzenia mogą się różnić w zależności od konkretnego rodzaju grzyba i ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Najczęściej są to takie symptomy jak:

  • świąd,
  • łuszczenie się skóry,
  • zaczerwienienie skóry,
  • obrzęk,
  • pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym,
  • owrzodzenia,
  • plackowate zmiany na skórze – zwłaszcza na szyi,
  • wypadanie sierści.

Rozwojowi grzybicy cieląt sprzyja wilgotny mikroklimat, zwłaszcza w okresie zimowym, bezpośredni kontakt między zwierzętami, a także brak niektórych substancji w diecie, jak np. witaminy.

Czy grzybica u cieląt jest niebezpieczna? Wyjaśniamy

Grzybica u cieląt jest chorobą, która może mieć istotne konsekwencje zdrowotne. Zarażone zwierzęta doświadczają silnego świądu i dyskomfortu, co wpływa na ich ogólny dobrostan.

Grzybica jest chorobą zakaźną i może łatwo przenosić się między zwierzętami w hodowli. Bezpośredni kontakt, dzielenie wspólnych przestrzeni, narzędzi czy sprzętu może prowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji. Masowe zarażenie grzybicą zwykle skutkuje spadkiem wydajności hodowli, problemami z reprodukcją czy nawet śmiercią cieląt.

Leczenie grzybicy wiąże się również ze znacznymi kosztami, dlatego warto wdrażać działania, które mają za zadanie zminimalizować szansę na zakażenie grzybami.

Grzybica bydła – jak można ją leczyć?

W przypadku objawów zakażenia grzybicą bydła dorosłego i cieląt konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarza weterynarii. Specjalista potwierdza diagnozę i planuje odpowiednie leczenie. Zarażone bydło powinno się izolować – nadmierne zagęszczenie zwierząt sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby.

Niezwykle ważna jest odpowiednia higiena zmian skórnych oraz stosowanie specjalistycznych preparatów przepisanych przez weterynarza – szamponów, maści czy kremów. W przypadku zaawansowanych stadiów schorzenia korzysta się również z leków przeciwgrzybiczych. W celu przyspieszenia procesu zdrowienia warto też zadbać o właściwą dietę zwierząt. Na rynku istnieją również szczepionki na grzybicę cieląt. Mają one za zadanie złagodzić przebieg choroby.

Rozpoznawanie i leczenie grzybicy u cieląt – podsumowanie

Grzybica cieląt jest poważnym problemem dla niemal każdego hodowcy bydła. Rozprzestrzenia się niezwykle szybko i może powodować duże straty oraz trudności w hodowli. Charakteryzują ją przede wszystkim zmiany skórne – zwłaszcza na skórze głowy czy u nasady ogona. Grzybica bydła jest chorobą uciążliwą, ale istnieją preparaty, które pozwalają na jej skuteczne zwalczenie.

W sklepie internetowym Lewmik.pl znajdziesz nie tylko produkty leczące grzybicę u cieląt, ale także do codziennej suplementacji i pielęgnacji. To m.in. suplementy dla bydła – niedobory mineralno-witaminowe są jedną z najczęstszych przyczyn wielu chorób, dlatego warto dbać o właściwą dietę zwierząt.