Aranżacja ogrodu krok po kroku – o czym należy pamiętać?

Jak zaaranżować ogród, w którym aż będzie się chciało spędzać każdą wolną chwilę? Co zrobić z wolną przestrzenią, by dobrze ją wykorzystać, ale jednocześnie zadbać o jej estetykę i nie pomijać dekoracyjnego działania zielonego otoczenia? Jedno można powiedzieć sobie od razu – dobra aranżacja ogrodu musi być aranżacją przemyślaną. Nawet jeśli nie chce się jej nikomu zlecać, zawsze można samemu jak najdokładniej ją przemyśleć, by potem nie musieć już niczego w niej zmieniać, choćby i najmniejszego kwiatka.

O aranżacji ogrodu

Ogród na pewno zostanie wypełniony przez liczne kwiaty, jednakże między dekoracyjną zielenią i bajecznie kolorowymi roślinnościami należy pozostawić trochę miejsca na to, by przez ten ogród dało się przejść. Oczywiście każdy chciałby mieć bajeczne ozdoby w ogrodzie, jednak na pewno warto zrobić to z wyczuciem. Wytyczenie ścieżek to zawsze zresztą jakiś wstęp do tego, by ustawić poszczególne elementy przestrzeni i wykreować jej ogólny układ. Dróżki mogą zostać wysypane jakimiś dekoracyjnymi drobnymi kamyczkami, by przy okazji od razu wejść w rolę ciekawej ozdoby całego ogrodu.

Drugą podstawą aranżacji ogrodu będzie trawnik. Żadne otoczenie budynku nie obejdzie się bez równo przystrzyżonej i intensywnie zielonej trawy, która powinna zostać wysiana w odpowiednim momencie w ciągu roku, na przygotowanej do tego celu glebie. Najłatwiejsza w zastosowaniu jest zwykle trawa z rolki, z którą powinni poradzić sobie nawet totalni amatorzy ogrodnictwa. W przypadku gdy ma się trochę pieniędzy w zanadrzu, można też zatrudnić specjalną ekipę do posadzenia trawy, co zresztą warto uczynić, bo jest to jednak inwestycja na lata, albowiem dobrze zasianą trawę da się utrzymywać w idealnym stanie przez długi czas.

Na końcu, zanim przejdzie się w końcu do wybierania dekoracyjnych elementów i różnych dodatków, należy pomyśleć o wyznaczeniu różnych stref o określonych funkcjonalnościach. Aranżowanie ogrodu to nie tylko wybór pomiędzy krzewem pełnym róż a dodatkową rabatą. To przede wszystkim ciągłe myślenie o roli, jaką ten ogród będzie odgrywać. Ma być on tak samo estetyczną, jak i funkcjonalną przestrzenią.