Moloch straszliwy – jaszczurka o osobliwej urodzie

Moloch straszliwy pochodzi z tej samej rodziny co agama kołnierzasta. Nie przypomina jednak swojego krewniaka pod względem wyglądu. Posiada charakterystyczne tarczki ze stożkowymi kolcami, którymi pokryte jest całe ciało gada.

Niepowtarzalna jaszczurka – moloch straszliwy

Jest to zwierzę zaskakujące, przerażające, a jednocześnie wzbudzające podziw. Moloch straszliwy jest jedyny w swoim rodzaju, a jednocześnie zalicza się go do najdziwniejszych zwierząt na świecie. Występuje tylko w Australii, głównie w centralnej oraz zachodniej części tego kontynentu. Najczęściej żyje w buszu, lecz także na pustyni. Zgodnie ze zdaniem naukowców jaszczurka ta wybiera siedlisko ze względu na glebę, która powinna być piaszczysta i sucha. Moloch straszliwy może osiągać do 20 cm długości oraz ważyć maksymalnie 90 g. Niewielkie ciało pokryte jest licznymi tarczkami, porośniętymi stożkowymi kolcami. Stanowi to mechanizm obronny zwierzęcia, który odstrasza potencjalnych agresorów, a jednocześnie chroni jaszczurkę przed drapieżnikami oraz pożarciem. Skóra pokryta jest mikroskopijnymi kanalikamu. Mają one transponować wodę do pyska zwierzęcia. Co ciekawe ciało samic ma odcień piaskowy, natomiast samce wyróżniają się charakterystycznym rdzawo-czerwonym kolorem. Jaszczurka staje się natomiast bledsza, kiedy jej ciało oświetlają promienie słoneczne.

Natomiast w cieniu jej kolor jest nieco ciemniejszy. Charakterystyczne zjawisko zmiany barwy ciała występuje zarówno w przypadku samic jak i samców. Dodatkowo zmiana zabarwienia występuje nie tylko w przypadku nasłonecznienia, lecz także w sytuacji, kiedy zwierzę zaczyna odczuwać niepokój oraz lęk. Zwierzę odżywia się głównie mrówkami oraz małymi insektami.